Rok 2009

První zářijový víkend v r. 2009 opět pařil hornickým slavnostem, které tentokrát probíhaly pouze v Karviné. Nechyběl bohatý program pro děti a četná hudební vystoupení. Tentokrát však slavnosti získaly díky spolupráci s neziskovými organizacemi i jiný rozměr – v „nadačním městečku“ bylo možné prostřednictvím plnění drobných úkolů získat malý dárek a za každý takový dárek Nadace OKD přispěla symbolickými 50 korunami sdružení Heřmánek, které provozuje Dům na půli cesty v Karviné – Starém Městě. Získané peníze pomohly organizaci financovat provoz a další aktivity.

Pietní akt u pomníku horníka a tradiční hornická bohoslužba

Protože hornické slavnosti jsou spojeny i se vzpomínkou na mrtvé horníky, proběhla i tradiční hornická bohoslužba v kostele Povýšení Sv. Kříže ve Fryštátě. Představitelé města, zástupci OKD, hornické spolky a důchodci dále položili věnce na pomník horníka na karvinském Univerzitním náměstí na památku všech horníků, kteří zemřeli při důlních neštěstích.

Jedním ze smyslů slavností je i přiblížení hornického povolání a historie hornictví v regionu.

Různorodý kulturní program – od folkloru přes gospel až po bigbít

Mezi vystupujícími se objevil folklórní soubor Ondrášek, dechovka Ondruš nebo Hornická kapela Dolu Darkov, odpoledne a večer se představily kapely Alfa Gospel Praises, Horkýže Slíže, Monkey Business, na závěr vystoupil legendární Olympic.

Historie slavností