Slavnosti
v dalších městech ČR

Havířovské slavnosti

V Havířově se každoročně konají Havířovské slavnosti, které navštěvují desítky tisíc lidí z Česka, Slovenska a Polska. Probíhají od pátku do soboty v areálu sportovní haly a páteční odpoledne patří zejména mladým lidem. Vyvrcholením slavnostní je velkolepý ohňostroj, který následuje po vystoupení hlavní hvězdy programu. Pořadatelem slavnostní je Městské kulturní středisko Havířov.

Hornická pouť v Sokolově

Hornické pouti v Sokolově se každoročně účastní až 20 tisíc návštěvníků a do města se sjíždějí spolky z celé České republiky. Při Armádním dni se vyznamenávají váleční veteráni a uctívá se památka padlých českých vojáků při válečných konfliktech. V lesoparku Bohemia mohou návštěvníci zhlédnout ukázky vojenské techniky. Na Starém náměstí probíhá historický jarmark. V rámci poutě nechybí ani vystoupení zpěváků a kapel a závěrečný ohňostroj.

Hornický den v Bílině

Hornický den v Bílině se koná v lázeňském areálu Kyselka v Bílině a hlavní program je pro návštěvníky připraven vždy v sobotu. Na návštěvníky čeká přehlídka důlní techniky, hudební vystoupení, dětské scény a výletní vláček. Program začíná mší v kostele svatého Petra a Pavla v Bílině, odkud vyráží slavnostní průvod ke koupališti na Kyselce. Návštěvníci se mohou těšit na kulturní program v Letním amfiteátru, v Lesní kavárně, U Kádi a na Koupališti.

Hornické slavnosti Rudolfov

V historickém městě Rudolfov se dříve těžilo stříbro a vzpomínkou na tuto dobu jsou Hornické slavnosti Rudolfov. Odehrávají se za kostelem na Farské louce, kde návštěvníci mohou zhlédnout historický výjev z dějin města a kostýmový průvod. Na akci nechybí šermíři, kejklíři, tanec, hudba, soutěže pro děti, historický jarmark a večerní zábava pod širým nebem.

Prokopská pouť v Příbrami

Prokopská pouť v Příbrami se stala nejslavnější českou hornickou poutí, jejíž součástí jsou kulturní vystoupení, kostýmové průvody, dobové scénky, pouťové atrakce, staročeské trhy a občerstvení. Program zahrnuje krojovaný průvod horníků a hutníků, polní mši a doprovodný program o dějinách hornictví na Příbramsku. Oblíbenou atrakcí je důlní vláček, který návštěvníky sveze z Ševčinského dolu k úpravně dolu Vojtěch.

Hornické slavnosti Hlincová Hora

Hornické slavnostní v Hlincové Hoře začínají již od samého rána na Farské louce, kde vystupují různé hudební a herecké spolky. Bohatý kulturní den je zakončen večerním ohňostrojem. Doprovodný program nabízí řemeslný trh, rýžování zlata, ražbu památečních mincí, ukázky zbraní, hry pro děti, divadlo nebo malování na obličej. Každou celou hodinu mohou návštěvníci zavítat do Štoly sv. Eliáše v Úsilném.